13 grudnia, po raz pierwszy, obchodziliśmy Dzień Świętej Łucji.

Łucja, po łacinie „lux” oznacza światło. Św. Łucja została patronką światła. Święto poza upamiętnieniem patronki symbolizuje oczekiwanie na wiosnę: świece w wianku Łucji mają rozpraszać zimowe ciemności, nieść optymistyczne światło i zapowiadać coraz dłuższe dni. W tym dniu nie może zabraknąć tradycyjnego pochodu. Z życiorysu Świętej Łucji wiemy o tym, jakoby dostarczała ona posiłki ukrywającym się w rzymskich katakumbach prześladowanym chrześcijanom. Drogę przez
ciemne katakumby oświetlała sobie świecami wplecionymi w wianek. I to właśnie z tej historii zaczerpnięto obrzęd, który do dziś jest symbolem obchodów święta światła. Przystrojona w białe szaty dziewczyna z wiankiem świec na głowie kroczy na czele orszaku również ubranych na biało chłopców i dziewcząt.

W naszej szkole Św. Łucja nie miała świec na wianku, ale pomocnicy z orszaku oświetlali jej drogę do każdej klasy. Po drodze częstowała wszystkich uczniów i pracowników szkoły kawałkiem chleba, życząc wszystkim dobra i dziękując za zaangażowanie w Dzień życzliwości.

 Samorząd Uczniowski