8 maja uczniowie klasy 8 wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Razem z przewodnikiem zwiedzili Stadion narodowy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
PGE Narodowy to arena organizująca największe międzynarodowe imprezy. Na stadionie odbywają się nie tylko mecze piłkarskie, ale także mecze siatkówki, zawody lekkoatletyczne, zawody żużlowe – w czasie naszej wizyty trwały przygotowania do 2023 Orlen FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. To tutaj odbyły się koncerty koncerty takich gwiazd jak Ed Sheeeran, Beyonce, The Rolling Stones czy Pink. Na obiekcie odbywają się też międzynarodowe konferencje czy targi.
Na Stadionie Narodowym zobaczyli najbardziej historyczne miejsca areny, która nie be z powodu nazywana jest domem reprezentacji Polski. Przewodnik oprowadził uczniów m.in. po strefie zawodniczej, pokazał szatnię reprezentacji Polski, pomieszczenia odnowy biologicznej, salę konferencyjną, trybunę dolną – strefę Vip. Uczniowie poznali także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym.
Uczniowie weszli również na trybunę górną gdzie zobaczyli punkt widokowy i podziwiali zapierającą dech w piersiach panoramę areny jak i Warszawy.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyła uczniom powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy były zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawiła nam wszystkich chronologię wydarzeń i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Uczniowie poruszali się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu uczniowie zobaczyli maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.
Na drugi poziom ekspozycji uczniowie wjechali windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.
Kanał i schodami weszliśmy na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Chłopcy zachwycili się jest repliką samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W sali prezentowane były również wystawy czasowe. W jej podziemiach uczniowie zobaczyli salę „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.
Na koniec zobaczyliśmy Parku Wolności, którego głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.
Opracował: Paweł Kaczmarczyk