15 lutego uczniowie klas 7 i 8 udali się na wycieczkę historyczną zorganizowaną przez nauczyciela historii pana Pawła Kaczmarczyk. Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Polski, gdzie odbyła się niezwykła lekcja historii o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. Uczniowie pod okiem przewodnika obejrzeli wystawę ” Wielkie i małe historie”, gdzie zobaczyli wybór kilkuset obiektów z blisko 60 tysięcy, które przez 17 lat zostały zebrane przez muzealników.  Tworzą one panoramę polskich dziejów, rysują ich rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne, kulturalne i odwołują się nie tylko do naszej wiedzy, ale też pamięci i emocji. Mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli. Część obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski powróciła do kraju z zagranicy – większość z nich znalazła się tam na skutek dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. Inne spoczywały przez lata w ziemi lub pod wodą i zostały wydobyte podczas prac archeologicznych. Niektóre z eksponatów są po raz pierwszy prezentowane po wielu latach. Wystawa kierunkowała nas również w stronę wydarzeń, które kształtują naszą teraźniejszość.  Historia jest bowiem niekończącym się procesem tak jak ta wystawa, którą obejrzeliśmy.

Drugim etapem wycieczki było obejrzenie w kinie Cinema City Sadyba  filmu „Powstaniec 1863”, który przedstawiał losy jednego z bohaterów powstania styczniowego, księdza Stanisława Brzóski.

Czwartkowy wyjazd do stolicy można uznać za bardzo interesujący, a jednocześnie znacznie poszerzający wiedzę uczniów poza podstawę programowa z historii przewidzianą dla szkół podstawowych.

Opracował: Paweł Kaczmarczyk