10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
W tym roku hasłem przewodnim było  „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to „dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji.”
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:  zdolności do własnego rozwoju, odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy), zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek, poczuciu własnej wartości.
Jak wobec tego możemy zadbać o zdrowie psychiczne?
1. Dbając o relacje społeczne – warto utrzymać dobre kontakty z bliskimi, przy których możemy być sobą – dzielić się z nimi dobrymi i gorszymi momentami.
2.  Będąc aktywnym fizycznie –  warto wybierać aktywności, które lubimy – mogą to być spacery, jazdy na rowerze czy kurs tańca.
3. Odpoczywając i dbając o odpowiednio długi sen – warto zadbać o odpowiednią higienę snu (najlepiej spać 7–9 godzin na dobę).
4. Zdrowo się odżywiając  -wdrażając prawidłowe nawyki żywieniowe zyskujemy więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.
Pod hasłem „Tydzień Zdrowia Psychicznego” rozpoczęliśmy szósty tydzień roku szkolnego 2023/2024 w naszej szkole. Na dobry początek uczniowie klas 4-8 otrzymali  myśli motywacyjne do wklejenia do dzienniczka, młodsi losowali małą zakładkę wspierającą. Na korytarzach pojawiły się afirmacje po łacinie i angielsku (z tłumaczeniami). Ponadto wychowawcy, chcąc wskazać  możliwości spędzania wolnego czasu, zorganizowali godzinę gier planszowych.
Klasa 2a i  oddział „0” podczas zajęć zostały poddane  terapii książką. Poruszano  tematy emocji, życiowych wartości i trudności w relacjach, z którymi trzeba się mierzyć na co dzień.
Natomiast  klasy  2b i 3a uczestniczyły w  warsztatach – „Współpraca to podstawa rozwoju. Relacje nas wzmacniają”.
W świetlicy  wychowankowie mogli zrelaksować się przy muzyce;  chętnych zaprosiliśmy do relaksu przy  szydełkowaniu.
Podczas zajęć  wychowania fizycznego przypominaliśmy o tym, że sport pomaga utrzymać nie tylko kondycję, ale i zdrowie psychiczne.
Samorząd Uczniowski zachęcił do wykonania plakatów zawierających podpowiedzi, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie psychiczne i wywieszenia ich na drzwiach swoich sal – zostaną one ocenione w konkursie międzyklasowym. Uczniowie mogą również wziąć udział w konkursie plastycznym SU, wykonując ilustrację wylosowanego cytatu.
Podsumowaniem naszych działań były: zajęcia z wykorzystaniem aplikacji online i tablicy interaktywnej oraz  elektroniczna ankieta. Pozwoliła  nam ona nie tylko sprawdzić, jak uczniowie radzą sobie z trudnościami, ale również odpowiedziała na pytanie, jakie wybierają sposoby na zrelaksowanie się. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane na  gazetce szkolnej na dolnym korytarzu zatytułowanej „ Co Nas uskrzydla”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podjętych działań. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego  ważnego przedsięwzięcia.
Zespół psychologiczno-pedagogiczny
Patrycja Lech – psycholog szkolny

Agnieszka Domagała – pedagog
Magdalena Szczygielska – logopeda, terapeutka SI


Gdzie szukać pomocy?
116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, bezpłatnie, w godz. 14:00-22:00
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę
800 70 22 22 – linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, bezpłatnie, czynna całą dobę
22 290 44 42  – telefon zaufania fundacji „Twarze depresji”, wtorki i środy od 9:00 do 11:00