Wizyta w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym

15 czerwca uczniowie klasy II odwiedzili bazę HEMS w Warszawie przy ul. Księżycowej, a tam oglądaliśmy statki powietrzne, które kiedyś pełniły służbę w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym: samolot M-20 Mewa i śmigłowiec Mi-2 (dzieciom szczególnie spodobała się zabawa w śmigłowcu). Mieliśmy też okazję odwiedzić załogę Ratownika 12, która pokazała nam śmigłowiec, którego współcześnie używa do ratowania poszkodowanych: EC135. Dzieci mogły wsiąść zarówno na stanowisko lekarza, jak i ratownika, obejrzeć kabinę medyczną i pilota, a nawet wyjechać na noszach. Załoga pozwoliła też przymierzyć hełm, w którym na co dzień lata.
Odwiedziliśmy też hangar, w którym naprawiane są śmigłowce, centrum operacyjne LPR i zobaczyliśmy załogę ćwicząca na symulatorze lotu. W trakcie pobytu udało nam się zobaczyć nasz zaprzyjaźniony zespół startujący do misji.
Następnie pojechaliśmy na warszawskie Okęcie, gdzie odwiedziliśmy zespół EMS. Mieści się on na płycie wojskowej lotniska, więc mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko samoloty cywilne, ale także wojskową CASĘ C295 oraz śmigłowce i samoloty latające z tzw. VIPami. Mogliśmy też zwiedzić 2 typy samolotów używanych obecnie do przewozu pacjentów: turbośmigłowy Piaggio P-180 Avanti i turboodrzutowy Learjet 75 Liberty. Dzieci miały okazję poznać zarówno kabinę pilota jak i medyczną. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy wojskową lotniskową straż pożarną.

Agnieszka Janucik