WYCIECZKA DO ŚREDNIOWIECZNEGO ZAMKU W CZERSKU.

Uczniowie klas 5, 6a i 6b 25 września 2023 r. udali się na wycieczkę do Czerska. Pierwszym punktem poznawania „małej Ojczyzny” było zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich.  Zajęcia edukacyjne z przewodnikiem na zamku w Czersku połączone były z opowieścią o przeszłości tego miejsca na tle historii Mazowsza i Polski. W trakcie żywej lekcji historii poruszane były tematy: Czersk – osada i gród, relikty kościoła św. Piotra i prace archeologiczne, czasy rozbicia dzielnicowego, książęta mazowieccy, zamek gotycki, winnice królowej Bony, potop szwedzki i zniszczenie Czerska, próby jego odbudowy w XVIII wieku. Uczniowie weszli również na dwie wieże, z których rozpościera się przepiękny widok na jezioro czerskie i sady, położone w urokliwej dolinie czerskiej.

Kolejnym punktem programu był Labirynt Królowej Bony, który znajduję się nieopodal  ruin średniowiecznego zamku. Jego pomysłodawcy skorzystali  z jednej z czerskich legend, modyfikując nieznacznie jej treść. Legenda głosi, że Królowa Bona,  opuszczając pospiesznie zamek, nieumyślnie rozerwała perłowy naszyjnik, z którego wszystkie perły rozsypały się po okolicy i zaginęły. Zapragnęła je odzyskać i obiecała wielkie bogactwa śmiałkowi, który odnajdzie wszystkie perły w labiryncie utworzonym przez kukurydzę. Jednak nikomu się to nie udało, a tylko nieliczni odnaleźli drogę powrotną… Zadaniem uczniów było podjąć wyzwanie odnalezienia wszystkich pereł z królewskiego naszyjnika. W przeszukaniu tajemnych zakamarków labiryntu pomogła mapa, którą śmiałkowie dostali na starcie. Wyzwanie nie było łatwe, ale dostarczyło wszystkim mnóstwo radości i satysfakcji, gdyż zgubić się w takim labiryncie to świetna zabawa!!!. Dla śmiałków, którym udało się odnaleźć wszystkie perły czekała nagroda. Na koniec była jeszcze kiełbaska z ogniska i sok z czerskiego sadu.

Tak więc podczas poniedziałkowych wojaży uczniowie otrzymali pokarm dla umysłu, ciała i ducha, więc do rodzinnych domów wrócili w wyśmienitych nastrojach.

Opracował: Paweł Kaczmarczyk